Antialergijski čaj za jačanje imuniteta, koji sadrži protuupalno bilje, posjeduje svojstva koja mogu učinkovito riješiti različite simptome povezane s alergijama. Alergije su rezultat obrambenog odgovora imunološkog sustava na uobičajene alergene iz okoliša poput peludi drveća, peludi cvijeća i peludi trava.

Sezonska alergija, koja se obično naziva peludna groznica ili alergijski rinitis, obično se manifestira tijekom proljetne, ljetne i rane jeseni. Suprotno tome, alergije na prašinu, dlaku kućnih ljubimaca i grinje traju tijekom cijele godine. Iako simptomi sezonskih alergija mogu nalikovati simptomima obične prehlade, važno je napomenuti da su po prirodi različiti.

Indikacije peludne groznice ili alergijskog rinitisa obuhvaćaju razne neugodnosti, poput kihanja, začepljenog nosa ili curenja nosa, umora, svrbeža i suznih očiju, grebanja u grlu, kašlja i otežanog disanja. Srećom, dostupni su brojni lijekovi, na recept i bez recepta, uključujući antihistaminike i dekongestive, koji mogu učinkovito ublažiti ove neugodne simptome.

Uz tradicionalne pristupe, postoje određene biljke i čajevi koji inherentno posjeduju antihistaminska svojstva. Tu spadaju eukaliptus, zeleni čaj, matičnjak, klinčići i kopriva. Korištenjem ovih prirodnih lijekova može se učinkovito ublažiti uobičajene simptome alergije. U borbi protiv alergija mogu se piti različiti biljni čajevi koji smanjuju upalu, jačaju imunološki sustav i izazivaju opuštanje dišnih mišića. Ubacivanje ljekovitog bilja u čaj nudi brzu i učinkovitu metodu za poboljšanje respiratorne funkcije i olakšavanje boljeg disanja.

Kopriva, ljekovita biljka poznata po svojim ljekovitim svojstvima, stoljećima je sastavni dio tradicionalne narodne medicine. U nedavnom znanstvenom istraživanju provedenom 2018. otkrivena su izvanredna protuupalna svojstva koprive, posebice u ublažavanju simptoma povezanih s peludnom groznicom. Usmjeravanjem na receptore i enzime uključene u alergijske reakcije, konzumacija čaja od lišća koprive znanstveno je potvrđena kao učinkovit lijek za uobičajene manifestacije kao što su kihanje, curenje nosa i nadražene oči. Jednako moćan u svojim antihistaminskim svojstvima je čaj od đumbira, koji nudi alternativnu terapijsku opciju.

Konzumacija čaja od đumbira prije spavanja može spriječiti reakcije histamina. Studija provedena 2010. godine potvrdila je učinkovitost inherentnih protuupalnih svojstava đumbira u ublažavanju simptoma povezanih s alergijama i sinusitisom, kao i smanjenju viška plućne sluzi i ublažavanju upale nosa. Kako biste iskusili korisne učinke, preporučljivo je uključiti redovitu konzumaciju čaja od đumbira u svoju rutinu, idealno 2-3 puta dnevno.

Nadalje, čaj od limunove kore prepoznat je kao holističko rješenje za alergije. Istraživanje provedeno 2010. otkrilo je da kore citrusnog voća, uključujući grejp, limun, limetu i naranče, sadrže obilje antioksidansa, osobito vitamina C. Ti antioksidansi jačaju imunološki sustav i djeluju kao urođeni antihistaminici, čineći čaj od limunove kore izvrsnom opcijom za pojedince koji traže predah od alergijskih reakcija.

Pripremite se za uklanjanje kore sa svježe ubranog limuna bez pesticida ili upotrijebite dehidrirane kore citrusa. Stavite 1-2 žličice ljute limunove kore u zdjelu i prelijte koru s 2 šalice vrele vode. Nakon što pokrijete zdjelu, ostavite smjesu da se namoči otprilike 5-10 minuta prije pažljivog filtriranja krutih tvari. Prepustite se revitalizirajućoj dobroti čaja s limunom, koji se preporučuje za konzumaciju 2-3 puta dnevno.

Čaj od paprene metvice, poznat po svojoj znanstveno potvrđenoj sposobnosti ublažavanja respiratornih simptoma, učinkovito sprječava izlučivanje histamina, enzima koji izaziva upalne reakcije na alergene. Njegova svojstva hlađenja čine ga posebno korisnim u pružanju olakšanja nadraženom grlu uzrokovanom sezonskim alergijama. Osnažujući miris djeluje kao prirodni dekongestiv, olakšavajući začepljenost nosa. Nadalje, sveobuhvatna analiza studija provedenih 2006. godine otkrila je da čaj od paprene metvice ima antibakterijska i antioksidativna svojstva koja potencijalno mogu pomoći u liječenju infekcija sinusa.

Dobiven iz biljke Glycyrrhiza glabra, čaj od korijena sladića je poznat po svojoj sposobnosti da se bori protiv upala i alergija. Njegova antihistaminska svojstva čine ga popularnim izborom za ublažavanje simptoma poput svrbeža i curenja iz nosa.

U borbi protiv alergija zeleni čaj se nameće kao izuzetna opcija zbog svojih snažnih antioksidativnih svojstava.

Čaj od kurkume, bogat metiliranim katehinima i epigalokatehin galatom (EGCG), nudi impresivna antialergijska svojstva. Ovaj napitak sadrži veliku količinu kvercetina, biljnog spoja poznatog po svojoj sposobnosti da se bori protiv upala izazvanih alergenima i štiti od imunološke reakcije uzrokovane peludom, prašinom i životinjskom dlakom. Sam korijen kurkume posjeduje iznimna antioksidativna i protuupalna svojstva, pretvarajući je u prirodni antihistaminik koji učinkovito odgađa pojavu simptoma povezanih sa sezonskim alergijama. Uključivanjem čaja od kurkume u svoju rutinu, pojedinci potencijalno mogu ublažiti nelagodu i otekline koje su često povezane s alergijskim rinitisom.

Mliječni čičak (Petasites Hybridus L.), biljka koja uspijeva u vlažnim okruženjima u blizini vodenih tijela, još je jedno prirodno rješenje za alergije. Posebno se koristi u liječenju alergija, migrena i problema s nosom. Prema studiji iz 2013. provedenoj u Turskoj koja je istraživala upotrebu biljnih lijekova za alergijski rinitis, pokazalo se da je čaj od čička jednako učinkovit kao antihistaminik feksofenadin u ublažavanju simptoma alergije.
Sveti bosiljak, koji se obično naziva tulsi čaj, posjeduje adaptogena i imunomodulirajuća svojstva koja revitaliziraju dišni sustav i štite tijelo od stresa. Ovaj čaj, dobiven od svetog bosiljka, ima antialergijska, antibakterijska i protuupalna svojstva, što ga čini izuzetnim lijekom za prevenciju i ublažavanje upale nosne sluznice.