Osobe koje svakodnevno uzimaju lijekove trebale bi voditi računa o određenoj vrsti voća jer ona može povećati učinkovitost ovih lijekova. Brojni često propisivani lijekovi savjetuju da se ne konzumira grejp ili sok od grejpa dok ih koristite. Razlog iza ovog fenomena može se pripisati opskurnoj posebnosti u utjecaju grejpa na ljudsko tijelo. Grejp je obogaćen skupinom spojeva koji se nazivaju furanokumarini. Poremećaji uzrokovani njima utječu na pravilan rad proteina jetre odgovornih za razgradnju i apsorpciju lijekova.
Čudno je da ovaj fenomen zapravo povećava učinkovitost lijekova umjesto da je smanjuje, ali može rezultirati povišenim razinama lijekova u krvi iznad preporučene doze. Konzumacija jednog grejpa ili čaše soka od grejpa može značajno promijeniti učinkovitost lijekova. Utjecaj traje dulje razdoblje, u rasponu od više dana. Konzumacija samo jedne porcije soka od grejpa u ovom trenutku učinila bi nesigurnim davanje lijeka uzastopna tri dana.
Konzumacija soka od grejpa ima potencijal utjecati na određene statine, što dovodi do povećane vjerojatnosti pojave nuspojava. Kako prenosi Klix, liječnik bi vam mogao preporučiti ili potpuno izbjegavanje ili konzumiranje u ograničenim količinama. Grejp ima potencijal za interakciju s uobičajenim lijekovima. Lipitor i Mevacor primjeri su lijekova za kolesterol koji se obično propisuju.
Među lijekovima koji se koriste za snižavanje krvnog tlaka su felodipin, nifedipin i losartan. Lijekovi koji se koriste za regulaciju srčanog ritma, kao što su amiodaron i dronedaron (poznat kao Multaq), obično se propisuju. Neki od dostupnih lijekova protiv infekcija uključuju eritromicin, rilpivirin, primakin i albendazol.
Rilpivirin, lurasidon, ziprasidon, buspiron, diazepam/valij, midazolam i triazolam su među raznim antidepresivima i lijekovima protiv anksioznosti koji se obično propisuju. Apixaban, Rivaroxaban (Xarelto), Clopidogrel i Ticagrelor (Brilinta) su među lijekovima za razrjeđivanje krvi koji se obično propisuju. Među dostupnim lijekovima protiv bolova najčešće se propisuju oksikodon i kolhicin.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
- Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.