Bolest masne jetre, stanje koje često prolazi nezapaženo, pogađa značajan dio populacije tijekom ranih faza. Indikacija oštećenja jetre može se zaključiti iz osjećaja boli ili nelagode u donjem desnom dijelu trbuha, ispod prsa.

Kada je riječ o bolesti masne jetre, obično se prvi pojavi jedan simptom, iako samo stanje često nema simptoma. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) široko je rasprostranjena bolest jetre u razvijenim zemljama, sa stopom prevalencije od 30% do 40% u Europi. Zanimljivo je da oko 60% osoba kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 2 također ima NAFLD. U rijetkim slučajevima kada se simptomi pojave, obično se sastoje od umora, slabosti, nenamjernog gubitka težine, smanjenog apetita, mučnine, bolova u trbuhu, prisutnosti “paučastih vena” i žutila kože i očiju.

Prisutnost uznapredovale bolesti može biti naznačena ovim različitim manifestacijama. Rano otkrivanje i liječenje ključni su u sprječavanju progresije bolesti u cirozu i smanjenju nakupljanja masnoće u jetri. Simptomi koji se obično javljaju uključuju oticanje trbuha i nogu, kao i ekstremni umor i zbunjenost. Ako primijetite tamnu ili crnu stolicu ili urin, hitno potražite liječničku pomoć. Rutinski pregledi obično rezultiraju dijagnozom masne jetre, a praćenje opsega ožiljaka na jetri služi kao mjera za napredovanje bolesti. Pridržavanjem zdrave prehrane, povećanjem tjelesne aktivnosti i pridržavanjem općih preporuka moguće je učinkovito smanjiti masnoću jetre i upalu.

Za osobe s prekomjernom tjelesnom težinom, skidanje viška kilograma je ključno jer može imati značajan utjecaj na zdravlje jetre. Dokazano je da gubitak od 7 do 10 posto tjelesne težine ne samo da sprječava, već i poništava oštećenje jetre. Renomirana studija PREDIMED i slična istraživanja pokazala su da je prihvaćanje mediteranske prehrane povezano s manjom pojavnošću nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD).

Kako bi podržali zdravlje jetre, stručnjaci predlažu uključivanje povrća, ribe i maslinovog ulja bogatog omega-3 masnim kiselinama, kao i cjelovitih žitarica bogatih vlaknima i povrća koje sadrži polifenole, u prehranu.

Mišljenje da je bolest masne jetre uzrokovana isključivo masnoćom je netočno; veću opasnost predstavlja unos fruktoze, pića zaslađenih šećerom i drugih jednostavnih ugljikohidrata. Iako masna, začinjena i prerađena hrana sama po sebi nije štetna, osobe s masnom jetrom potencijalno bi mogle dobiti prednosti od uključivanja hranjivih masti u svoje prehrambene navike.

Razlikovanje između akutne masne bolesti jetre i nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD) od iznimne je važnosti.

Iznenadna pojava akutne masne bolesti jetre može se pojaviti u različitim situacijama, poput trudnoće ili izloženosti određenim lijekovima ili toksinima. Nasuprot tome, nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) odlikuje se nakupljanjem masnoće u jetri, koje premašuje pet posto njezine ukupne težine. I urođeni i stečeni poremećaji lipodistrofije mogu pridonijeti razvoju ovog stanja. Od iznimne je važnosti marljivo promatrati i liječiti bilo koju vrstu bolesti masne jetre.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.