– Jetra je definitivno jedan od najvažnijih organa u našem organizmu. U Odnosu na ostale organe, ona po danu miruje, a preko noći ona radi punom parom, te čisti naše tijelo od raznih toksina, kao i nečistoća.
Početna faza bolesti masne jetre često prolazi nezapaženo, unatoč tome što je to uobičajeno iskustvo za mnoge pojedince. Prisutnost boli ili nelagode u desnoj strani trbuha, koja se nalazi ispod prsnog koša, može potencijalno ukazivati na oštećenje jetre. Ovaj određeni simptom često je prvi uočljiv znak bolesti masne jetre, stanja koje se obično manifestira bez ikakvih drugih vidljivih simptoma. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) široko je prepoznata kao jedna od najraširenijih bolesti jetre u razvijenim zemljama, s prijavljenom učestalošću od 30% do 40% u Europi. Procjenjuje se da oko 60% osoba s dijabetesom tipa 2 također ima NAFLD. U slučajevima kada se simptomi pojave, najčešće prijavljeni uključuju umor, slabost, nenamjeran gubitak težine, smanjen apetit, osjećaj mučnine, bol u trbuhu, pojavu “paučastih vena” i žutilo kože i očiju. Ovi posebni simptomi mogu značiti prisutnost uznapredovalog stadija bolesti. Odnos između masnoće i upale je tema od interesa.
Napredovanje bolesti jetre do ciroze može se zaustaviti, a količina masnoće u jetri može se smanjiti ranim otkrivanjem i liječenjem. Uobičajeni simptomi uključuju oticanje trbuha i nogu, ekstremni umor i zbunjenost. Ako primijetite tamnu ili crnu stolicu ili urin, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Obično se masna jetra dijagnosticira tijekom rutinskih pregleda, a praćenje razine ožiljaka na jetri ključno je za praćenje napredovanja bolesti. Ključni tretmani za NAFLD uključuju usvajanje zdrave prehrane i povećanje tjelesne aktivnosti. Primjena općih savjeta može učinkovito smanjiti masnoću jetre i upalu. Za osobe s prekomjernom tjelesnom težinom gubitak težine je posebno važan. Gubitak 7 do 10 posto tjelesne težine može zaustaviti ili čak poništiti oštećenje jetre.
Mediteranska prehrana popularan je i dobro poznat obrazac prehrane koji naglašava konzumaciju voća, povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki i zdravih masnoća. Istraživanje, poput renomirane PREDIMED studije, pokazalo je da je slijeđenje mediteranske prehrane povezano sa smanjenom prevalencijom NAFLD-a. Za promicanje zdrave jetre savjetuje se unos povrća, ribe i maslinovog ulja koji su bogati omega-3 masnim kiselinama, kao i cjelovitih žitarica koje obiluju vlaknima. Uz to, korisno je konzumiranje povrća kao izvora polifenola i drugih bioaktivnih spojeva. Suprotno uvriježenom mišljenju, masnoća nije ono što prvenstveno doprinosi bolesti masne jetre, već konzumacija fruktoze, pića zaslađenih šećerom i drugih jednostavnih ugljikohidrata.
Iako masna, začinjena i prerađena hrana sama po sebi nije štetna, osobe s masnom jetrom mogu izvući prednosti od uključivanja zdravih masti u svoju prehranu. Proces metabolizma masti. Za razliku od NAFLD-a, važno je prepoznati da se akutna masna bolest jetre manifestira naglo, često se javlja tijekom trudnoće ili zbog utjecaja određenih lijekova ili toksina. Bolest masne jetre nastaje kada se masnoća nakuplja u jetri, prelazeći pet posto ukupne težine jetre. Ovo stanje može se pripisati nizu kongenitalnih i stečenih poremećaja lipodistrofije. Od ključne je važnosti pomno pratiti i liječiti bilo koji oblik bolesti masne jetre.
- Iako se o njoj ne raspravlja tako često u ležernim razgovorima kao o stanjima poput kolesterola, artritisa, visokog krvnog tlaka i problema vezanih uz šećer, masna jetra ima mnogo sličnosti s tim bolestima. Jednako je raširen i uglavnom pogađa osobe starije od 50 godina. Alternativni izraz za masnu jetru je steatoza jetre. Unutar normale je da jetra sadrži masnoću. Ipak, ako udio masti premašuje 5% – 10% težine jetre, moguće je da bolujete od alkoholne ili nealkoholne bolesti jetre. U određenim slučajevima te bolesti mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija. Razvoj masne jetre može se pripisati konzumaciji umjerenih do prekomjernih količina alkohola. Čak i kratko razdoblje konzumiranja alkohola može dovesti do pojave masne jetre, također poznate kao akutna alkoholna bolest jetre.
Na razvoj alkoholne bolesti jetre može utjecati genetika ili nasljeđe od roditelja, što se može manifestirati na dva značajna načina. Ovi čimbenici mogu utjecati na konzumaciju alkohola. Enzimi odgovorni za metabolizam alkohola u jetri također mogu biti pogođeni. Postoje različiti dodatni čimbenici koji mogu utjecati na vjerojatnost razvoja alkoholne masne jetre. Prisutnost hepatitisa C može rezultirati upalom jetre, praćenom preopterećenjem željezom. Pretilost Dijeta Simptomi nealkoholne masne bolesti jetre obično se manifestiraju na suptilan način, bez vidljivih znakova u početku. Međutim, ako se simptomi pojave, oni mogu uključivati sljedeće:
Debljanje i bol u gornjem desnom dijelu trbuha mogu biti pokazatelj određenih zdravstvenih problema. Slabost Promjene u apetitu, gubitak težine i napuhan trbuh uobičajeni su znakovi problema s jetrom. Osim toga, problemi s jetrom mogu se manifestirati kao promjene u boji urina ili stolice. Tamni urin može ukazivati na bolest jetre, dok masna jetra obično ne uzrokuje neobično svijetlu stolicu ili stolicu boje gline. Međutim, ako postoji začepljenje žučnog kanala, može se primijetiti posebno neugodan miris koji prati ovaj simptom.
Mogućnosti liječenja nealkoholne masne bolesti jetre nisu standardizirane. Umjesto toga, medicinski stručnjaci obično se usredotočuju na rješavanje čimbenika rizika koji pridonose razvoju masne jetre. Ako imate prekomjernu tjelesnu težinu, vaš liječnik vam može pomoći u postizanju gubitka tjelesne težine različitim metodama kao što su promjene u prehrani, tjelesna aktivnost i, u određenim slučajevima, korištenje lijekova ili kirurške intervencije.