Za danas smo vam spremili jednu temu, koja je povezana sa zdravljem, odnosno sa dugovječnosti. Naime, granica življenja je drastično spala, jer nekada prije su ljudi živjeli i preko 80, a danas umiru oko 60 godine života. Slijedi i jedan savjet na prirodnom nivou….

Ljubica Gavrić, simpatična baka iz derventskog sela Osinja, u 101. godini života posvećuje mnogo vremena svom vrtu. Njezini susjedi često je promatraju kako se marljivo brine za biljke i povrće u blizini svoje kuće, uvijek s osmijehom na licu. Ljubica, koja odiše pozitivom, dijeli s nama ključ svoje sreće i izuzetne dugovječnosti. Držim tipičnu prehranu i ne brinem se pretjerano. Što će se dogoditi, dogodit će se; ovo je od najveće važnosti. Briga je slična najgorem oboljenju, jer je stres koren svih problema, primetila je Ljubica Gavrić za “atvbl.rs” pre nešto više od mesec dana. Ljubica svim mlađim generacijama šalje direktnu, ali duboku poruku: Djeco, suzdržite se od stresa i usredotočite se na svoje zadatke, jer rad je taj koji je oblikovao čovječanstvo.

Ljubica se iu nevjerojatnoj 101. godini života nastavlja baviti raznim aktivnostima. Unatoč brojnim kućanskim obavezama, ona osobno obavlja sve vrtlarske obveze. Cijeli život bavila se poljoprivredom, što joj je omogućilo da s pokojnim suprugom podigne četvero djece. “Radila sam u poljoprivredi. Bio je to zahtjevan posao. Nakon što mi je muž preminuo, a djeca su se udala i odselila, našla sam se sama. No, i dalje sam aktivna, sposobna sam brinuti se o sebi i bavim se vrtlarstvom kod kuće“, objašnjava Ljubica. Ljubicu često posjećuju djeca, unuci i praunuci. Čak su je pozvali da živi s njima; međutim, ona odbija. “Trenutačno sam još uvijek dobrog zdravlja. Rođen sam 1923., što možete cijeniti kao znak moje dobi, ali sam i dalje dobro.

Ne osjećam nikakvu bol, samo posljedice starenja. Noge su mi možda slabe, ali ovo ne izaziva nikakve tegobe, ne pijem nikakve lijekove”, ponosno tvrdi Ljubica. Dok je formalno dokumentirano da je Ljubica rođena 1. travnja 1923., ona se drži uvjerenja da je nekoliko godina starija. U tim ranijim vremenima bilo je uobičajeno da se djeca ne upisuju odmah, što je dovodilo do čestih pogrešaka. Bez obzira na točnu godinu rođenja, Ljubica i dalje vodi aktivan i bogat život, nadahnjujući okolinu svojom bujnošću i radosnim ponašanjem.

DODATNI TEKST

Postizanje i održavanje ravnoteže između profesionalnih obveza i osobnog života može predstavljati izazov; međutim, neophodan je za dugoročnu dobrobit. Dolje je nekoliko preporuka za postizanje i održavanje ove ravnoteže. 1. Uspostavite eksplicitna ograničenja Kritična mjera uključuje uspostavljanje jasnih granica između profesionalnih odgovornosti i osobnog života. Neophodno je razgraničiti radno vrijeme i uložiti zajedničke napore da ga se pridržavate. Dok ste kod kuće, trebali biste nastojati potpuno se odvojiti od obaveza povezanih s poslom.

To može zahtijevati deaktiviranje poslovnih telefonskih upozorenja ili obavijesti putem e-pošte nakon završetka radnog dana. 2. Strukturirajte svoje vrijeme Učinkovito upravljanje vremenom ima potencijal za značajno povećanje produktivnosti uz istovremeno ublažavanje stresa. Za organiziranje zadataka i sastanaka razmislite o korištenju planera ili digitalnih aplikacija. Bitno je odrediti prioritete najkritičnijih zadataka i pridržavati se dnevnog rasporeda. Osim toga, osigurajte dovoljno vremena za pauze i odmor tijekom radnog dana.

3. Ovladajte umijećem odbijanja Ovladavanje sposobnošću odbijanja dodatnih odgovornosti ili obaveza koje bi mogle opteretiti vaš raspored od iznimne je važnosti. Određivanjem prioriteta i delegiranjem zadataka možete se usredotočiti na ono što je uistinu važno u vašem profesionalnom i privatnom životu. 4. Odvojite vrijeme za sebe i one koji su vam dragi. Bitno je odvojiti vrijeme za aktivnosti koje pružaju ispunjenje i opuštanje. Bavljenje hobijima, provođenje kvalitetnih trenutaka s obitelji i prijateljima ili cijenjenje razdoblja samoće su važni. Od ključne je važnosti osigurati da vrijeme posvetite sebi, jer će to pomoći u pomlađivanju i povećati produktivnost nakon vašeg povratka na posao.

  • 5. Bavite se redovitom tjelesnom aktivnošću. Bavljenje tjelesnom aktivnošću ključno je za očuvanje kako psihičke tako i tjelesne dobrobiti. Dosljedno vježbanje ima potencijal ublažiti stres, poboljšati raspoloženje i povećati razinu energije. Važno je identificirati aktivnosti koje su u skladu s vašim preferencijama, bilo da se radi o trčanju, jogi, plivanju ili čak laganom hodanju. 6. Pripazite na svoje prehrambene navike i osigurajte dovoljno sna. Temeljni zahtjev za optimalno zdravlje i produktivnost je hranjiva prehrana u kombinaciji s odgovarajućim snom.

Poželjno je konzumirati uravnotežene obroke koji obiluju voćem, povrćem, proteinima i zdravim masnoćama. Nadalje, osiguravanje dovoljne količine sna svake noći ključno je jer kvalitetan odmor igra značajnu ulogu u poboljšanju mentalnog i fizičkog blagostanja. 7. Bavite se tehnikama opuštanja Metode koje uključuju meditaciju, duboko disanje i svjesnost imaju potencijal ublažiti stres i poboljšati fokus. Dosljedno bavljenje ovim praksama može omogućiti pojedincima da se učinkovitije nose sa svakodnevnim izazovima i održe osjećaj unutarnjeg mira.

8. Potražite pomoć kada je to potrebno Ako vam je teško samostalno upravljati stresom i odgovornostima, nemojte se ustručavati potražiti pomoć. Uključite se u razgovor s prijateljima, obitelji ili profesionalcima koji vam mogu ponuditi vodstvo i podršku. Uspostavljanje ravnoteže između profesionalnih odgovornosti i osobnog života zahtijeva stalni fokus i prilagodbu. Provođenjem ovih prijedloga može se postići stanje ravnoteže koje potiče uspjeh na radnom mjestu, a istovremeno osigurava ispunjenje u osobnim nastojanjima.