Ključno je kloniti se ovih otrovnih gmazova i suzdržati se od njih. Zmiju otrovnicu možemo prepoznati po karakterističnoj trokutastoj glavi i vitkom vratu, što nije karakteristično za neotrovne zmije.

Zmije, vođene strahom i samoobranom, mogu napasti ljude samo ako budu isprovocirane nagazenjem. Njihova agresija je posebno pojačana tijekom sezone parenja ili kada štite svoje potomstvo. Međutim, ako se mirno povučete nakon susreta sa zmijom, vrlo je mala vjerojatnost da će ona započeti napad. Važno je napomenuti da ako slučajno stanete na zmiju, ona će instinktivno reagirati ugrizom za nogu.

Ako vas zmija ugrize, primijetit ćete dva sićušna uboda koji neće krvariti. Ubrzo nakon toga pojavit će se grimizni krug koji prelazi u plavkastu nijansu popraćenu oteklinom. Kako vrijeme prolazi, zahvaćeno područje će utrnuti, a kada otrov procirkulira vašim tijelom, osjetit ćete slabost, temperaturu, vrtoglavicu, otežano disanje, ubrzan puls i blijedu put.

  • Kako bi se zaštitili od zmija, preporučljivo je koristiti specijalizirana sredstva za tjeranje zmija koja ispuštaju poseban miris, odvraćaju ih i drže podalje. Kada se upuštate u prirodno okruženje, obujte duboke cipele, debele čarape i duge hlače kao mjeru opreza. U slučaju susreta sa zmijom najbolje je izbjegavati provociranje suzdržavanjem od pokušaja tjeranja ili udaraca štapom. Opće je poznato da se zmije više boje ljudi nego mi njih. Osim toga, dok prolazite kroz šume, koračanje nešto težim stopama može prenijeti vibracije koje potiču zmije da se povuku prije nego što dođe do bilo kakve interakcije. Prije oblačenja odjeće ili obuće ostavljene na mjestima dostupnim zmijama, pametno je temeljito pregledati te predmete kako biste bili sigurni da se nijedna zmija nije sklonila unutar njih.

Kada nekoga ugrize zmija, ključno je da ostane miran i izbjegava bilo kakve pokrete jer to može ubrzati širenje otrova kroz krvotok. Osim toga, zahvaćeno područje treba držati nepomično i učvrstiti ga elastičnim zavojem. Važno je odmah kontaktirati hitnu pomoć i pokušati se prisjetiti izgleda zmije kako biste pomogli medicinskim stručnjacima u pružanju najučinkovitijeg liječenja. Izričito se ne savjetuje pokušaj isisavanja otrova ustima jer i najmanja rana u usnoj šupljini ili slomljeni zub mogu dovesti do trovanja. Ako je moguće, preporuča se nanošenje koncentrirane otopine hipermangana na ranu, a osoba treba unositi dovoljno tekućine do dolaska stručne pomoći kako bi se osiguralo njezino dobro.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.