Danas pišemo o savjetima jednog poznatog psihologa kada je u pitanju odnos muškarca i žene.

Mikhail Litvak, istaknuti ruski psiholog, naglašava važnost kritičke procjene određenih izraza koji se mogu činiti romantičnima, ali potencijalno prikrivaju temeljne probleme unutar veze. Često izgovorena fraza je “Ne mogu živjeti bez tebe”. Litvak tvrdi da ovu izjavu ne treba promatrati kao znak ljubavi; nego služi kao upozoravajući signal. Iako u početku može izazvati osjećaj radosti, osobito kod žena, Litvak naglašava da u konačnici predstavlja oblik emocionalne ovisnosti.

Kada osoba kaže: “Ne mogu živjeti bez tebe”, ona izražava nesposobnost samostalnog djelovanja, što može spriječiti i donošenje odluka i odgovornost unutar parametara odnosa. U svjetlu toga, Litvak sugerira da je mudro uspostaviti određenu distancu od takvog partnera.

Litvak tvrdi da se prava ljubav i zrelost muškarca ne pokazuju pukim verbalnim izrazima, već djelima i postojanim partnerstvom. On tvrdi da se prava artikulacija ljubavi prenosi na jasan način: “Zadovoljan sam tobom; gradimo svoj život zajedno.” Ova fraza sažima ravnotežu, poštovanje i zajedničku predanost napredovanju. Muškarac koji prihvaća ovo stajalište svoju partnericu smatra ravnopravnom i inteligentnom osobom, što Litvak smatra najvećim komplimentom koji može dati.

  • Kako Litvak navodi, nedostatak samopouzdanja je korijen ljubomore. Pojedinac koji je istinski siguran pokazuje povjerenje u sebe iu svoju vezu, vjerujući da će mu partner ostati vjeran zbog njihove zajedničke vrijednosti. Osim toga, Litvak naglašava važnost supružnika koji dijele slično društveno i obrazovno podrijetlo jer to potiče međusobni rast. U okolnostima u kojima jedan partner ima viši status, ključno je da taj pojedinac pomogne drugome da dostigne jednaku razinu, pokazujući na taj način autentičnu ljubav i predanost.

Izraz “ne mogu živjeti bez tebe” često se smatra romantičnom objavom ljubavi; usprkos tome, poznati ruski psiholog Mikhail Litvak upozorava da takva izjava može odražavati emocionalnu ovisnost. Nažalost, Litvak je uočio brojne slučajeve u kojima muškarci opstruiraju napredak žena. Taj fenomen oslikava slučajem uspješnog poslovnog čovjeka koji je ušao u brak s mladom frizerkom. Umjesto da je poticao njezin osobni rast, on ju je ograničio na njezinu ulogu, u konačnici spriječivši njezin razvoj.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.