Poznati ruski psiholog Mihail Litvak upozorava na frazu koju su barem jednom izgovorili brojni muškarci.

Rečenica koja često uveseljava žene, “Ne mogu živjeti bez tebe”, prema glasovitom ruskom psihologu Mihailu Litvaku, zapravo je znak da je možda došlo vrijeme da napustite takvog muškarca. Litvak ističe da puke riječi nisu dokaz ljubavi. On savjetuje: “Ako muškarac izgovara fraze poput: ‘Trebam te! Ne mogu živjeti bez tebe!’, najbolje je distancirati se od njega što je više moguće. Kad je netko toliko ovisan o vama i ne može funkcionirati bez vama, postaje nemoguće samostalno donositi bilo kakve odluke.” Psihologinja nastavlja objašnjavati kako bi se trebala izraziti izjava ljubavi od strane muškarca koji istinski voli.

Prema psihologu, pravi prikaz muževnosti uključivao bi izražavanje osjećaja poput: “Zadovoljan sam s tobom, pusti nas da zajedno upravljamo životom.” To nedvosmisleno pokazuje da vas voli, jer njegova želja da krene na životni put s vama označava njegovu percepciju vas kao inteligentne i pouzdane žene. Ovo je, prema psihologu, najveći kompliment. Što se tiče ljubomore, Mihail Litvak tvrdi da ona proizlazi iz osjećaja nesigurnosti. Ističe da pravi muškarac posjeduje razumijevanje da ga žena neće izdati, a njegove će misli biti vođene mišlju: „Je li ona dovoljno glupa da ugrozi sreću koju je postigla?

Litvak tvrdi da je idealno da supružnici imaju sličan društveni i obrazovni status. Prema njemu, partner koji ima viši status trebao bi pomoći partneru u postizanju iste razine osobnog rasta. Ovaj čin služi kao dokaz njihove iskrene ljubavi. Litvak kaže da je naišao na brojne parove u kojima muškarci brane ženama napredovanje i razvoj. Kako bi ilustrirao svoje mišljenje, spominje bogatog poduzetnika koji je oženio 17-godišnju frizerku.

Od njega je primila izravnu naredbu da se suzdrži od uplitanja u njegove stvari i umjesto toga ostane kod kuće brinuti se za njihovo dijete. Uvjeravao ju je da će se pobrinuti za obitelj, ali tragično, sedam godina kasnije, dočekao je svoju smrt. Zbog toga je žena ostala sama s njihovim sedmogodišnjim djetetom, a u roku od godinu dana sva njezina ušteđevina je potrošena. Napustila je svoje zanimanje frizerke na njegov zahtjev. Zanemarivanje osobnog rasta i razvoja supružnika slično je uzrokovanju njihove smrti, što u konačnici ne utječe samo na njih, već i na njihovo dijete. Stoga, ako otkrijete da vašem partneru nedostaje osobni rast, nužno mu je ponuditi pomoć.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.