Neki lijekovi ne pristaju dobro uz jutarnju kavu jer ta kombinacija može umanjiti njihovu učinkovitost ili potencijalno izazvati neželjene nuspojave.

Jacquie Lee, službenica za sigurnost lijekova, objašnjava da kofein može dovesti do neželjenih učinaka ili smanjiti učinkovitost nekoliko lijekova. Naglašava da “pacijenti trebaju održavati stabilan i umjeren unos kofeina kako bi smanjili moguće štetne učinke lijekova koje redovito koriste.

Pacijenti koji žele smanjiti ili ukloniti kofein iz svoje prehrane trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom kako bi razumjeli kako ova promjena može utjecati na njihove lijekove.

Kako piše The Sun, a prenosi Novi.ba, Jacquie je identificirala sedam kategorija lijekova, uključujući lijekove za krvni tlak, antibiotike i lijekove za astmu, koje biste trebali izbjegavati ili koristiti s oprezom u kombinaciji s kavom.

Efedrin
Efedrin se koristi za liječenje hipotenzije, koja se obično naziva niskim krvnim tlakom. Određeni sprejevi za nos dizajnirani kao dekongestivi mogu sadržavati efedrin. Jacquie upozorava da miješanje ovog lijeka s kavom može dovesti do neočekivanih i potencijalno ozbiljnih nuspojava. “Poznato je da kombinacija efedrina i kofeina dovodi do hipertenzivnih kriza, subarahnoidalnog krvarenja i, u nekim slučajevima, psihoze”, izjavila je. Hipertenzivna kriza odnosi se na iznenadni i jak skok krvnog tlaka, koji može izazvati simptome kao što su bol u prsima, otežano disanje, zamagljen vid, vrtoglavica i povraćanje. Ako sumnjate da imate hipertenzivnu krizu, ključno je odmah potražiti pomoć. Nasuprot tome, subarahnoidno krvarenje je neuobičajen oblik moždanog udara koji se javlja zbog krvarenja na površini mozga.

Lijekovi namijenjeni za poremećaj pažnje i hiperaktivnost (ADHD) uključuju stimulanse poput amfetamina koji poboljšavaju rad mozga. Jacquie upozorava protiv kombiniranja ovih lijekova s ​​kavom jer to može pojačati njihov učinak. “Kada se stimulansi poput amfetamina ili lijekova za ADHD pomiješaju s kofeinom, koji je još jedan stimulans, mogu se pojaviti učinci poput ubrzanog otkucaja srca, povišenog krvnog tlaka i povećane anksioznosti”, pojasnila je.

Lijekovi za astmu uključuju bronhodilatatore, koji olakšavaju disanje opuštanjem plućnih mišića i širenjem dišnih prolaza; oni se obično propisuju za stanja poput astme ili kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB). Kofein služi i kao blagi bronhodilatator. Kao što Jacquie primjećuje: “Teofilin, vrsta bronhodilatatora, u kombinaciji s pićima s kofeinom može povisiti razinu teofilina. Nasuprot tome, eliminacija hrane koja sadrži kofein iz prehrane može skratiti učinkovito trajanje svake doze teofilina.”

Benzodiazepini, koji su sedativi, usporavaju funkcije tijela i mozga i obično se koriste za rješavanje tjeskobe i nesanice. Uobičajeni primjeri uključuju diazepam i zopiklon. Jacquie upozorava protiv kombiniranja ovih lijekova s ​​kavom, naglašavajući da “kofein može antagonizirati sedativne i moguće anksiolitičke učinke ovih lijekova.

Lijekovi koji se bave visokim krvnim tlakom uključuju beta blokatore, poput propranolola i atenolola, zajedno s blokatorima kalcijevih kanala poput verapamila. Jacquie naglašava potencijalne interakcije koje ti lijekovi mogu imati s kofeinom. “Kofein može umanjiti učinkovitost beta blokatora i povisiti krvni tlak”, upozorava on. “Iako umjerenu konzumaciju nije potrebno izbjegavati, preporučljivo je kloniti se prekomjerne konzumacije.” Što se tiče blokatora kalcijevih kanala, oni mogu povisiti razinu kofeina u krvotoku, potencijalno dovodeći do nuspojava kao što su nervoza ili nesanica. “Ako ti učinci postanu problematični, preporučujem smanjenje unosa kofeina”, dodaje Jacquie.

Antibiotici
Antibiotici služe za liječenje ili prevenciju infekcija uzrokovanih bakterijama. Jacquie preporučuje smanjenje konzumacije kofeina dok ste na antibioticima, osobito onima koji pripadaju skupini kinolona poput ciprofloksacina, jer mogu pojačati učinke kofeina. Ako naiđete na bilo kakve nuspojave, liječnik vam može predložiti da ograničite unos kofeina, što uključuje čaj, kavu i kolu.

Diuretici
U zaključku, Jacquie ističe da diuretici, koji potiču mokrenje kako bi se izbacio višak tekućine iz tijela, mogu stvoriti probleme kada se uzimaju uz kavu. “Kofein ima i diuretske učinke”, navodi on.