– Jako je puno stvari koje se mogu pročitati u ljudskim očima. Ne kaže se bez razloga da su oči ogledalo ljudske duše, to se ne kaže bez razloga. Mi se danas dotičemo toga, kako se muškarav ponaša kada voli jednu ženu….
Prije mnogo godina, renomirana psihoterapeutkinja Vladata Jerotić provela je temeljito ispitivanje i evaluaciju dinamike između muškaraca i žena, što je rezultiralo identificiranjem sedam različitih kategorija ili zajedničkih pristupa kroz koje muškarci često promatraju žene. Ove perspektive odražavaju ukorijenjena uvjerenja i sklonosti ponašanja koje su vjerojatno pod utjecajem formativnih iskustava i vanjskih okolnosti. U nastavku ćete pronaći opis za svaki od ovih prikaza.
- Produžene, nježne poglede kojima muškarci često upućuju ženama (što može uključivati i dugotrajno buljenje) Jerotić smatra oličenjem poželjnosti. Ovo označava pojedinca koji ženu doživljava kao životnu družicu – nekoga s kim će njegovati i graditi budućnost. Prema Jerotićevim riječima, ova perspektiva tipično proizlazi iz zadovoljnog i mirnog odgoja, kojeg karakterizira brižna veza s majkom koja je duboko voljela i svog supružnika i dijete. Ova formativna iskustva, kaže on, služe kao temelj za emocionalno zdrave odnose u kasnijim godinama.
Druga perspektiva je mračna, opisuje pojedinca koji je odgojen u kućanstvu u kojem je majka doživljavana kao “mučenica”, izložena zlostavljanju ili lošem postupanju od strane svog supružnika ili drugih rođaka. Kao rezultat toga, ova osoba razvija osjećaj suosjećanja prema ženama, što dovodi do dva moguća ishoda u njihovim budućim vezama: mogu ponoviti postupke svog oca (poistovjećujući se s agresorom) ili mogu nastojati ispraviti nepravde iz prošlosti (tako što će biti brižni i podržavajući partner), unatoč tome što posjeduju slične karakteristike “mučenika”. 3. Mnogi pojedinci ne prepoznaju vašu pravu vrijednost. Zanemarivanje ili snishodljivo gledište prema ženama često je manifestacija duboko ukorijenjenih patrijarhalnih uvjerenja koja opstaju u našem društvu. Ti se stavovi prenose s jedne generacije muškaraca na drugu, osobito unutar tradicionalističkih zajednica koje se pridržavaju patrijarhalnih normi.
Takve su zajednice kroz povijest podcjenjivale žene, što je vidljivo iz njihovih folklornih poslovica i običaja. Muškarac koji usvoji ovaj način razmišljanja naići će na značajne izazove kada pokuša njegovati odnos sa ženom koji se temelji na jednakosti i uzajamnom poštovanju. Izraz straha koji muškarac pokazuje prema ženi označava njegovu bojazan da će biti odbačen. Ovaj poseban izraz obično odiše stidljivom i delikatnom aurom, budući da predstavlja muškarca koji traži emocionalnu utjehu i osobine njegovanja povezane s majčinstvom.
Ovim izrazom često poručuje suprotnom spolu da se zalaže za sigurnost žena i da mu je potrebna psihološka podrška. Uplašeni pogled otkriva unutarnji osjećaj ranjivosti pojedinca, koji obuhvaća i romantične i seksualne odnose. Izvor nesigurnosti obično potječe iz dinamike odnosa roditelj-dijete tijekom djetinjstva, posebno kada su otac ili majka svojim postupcima potkopali sinovljev osjećaj samovrijednosti. Kao rezultat toga, muškarci s ovakvim iskustvom žene doživljavaju kao potencijalnu opasnost i teže partnericama koje potvrđuju njihove osjećaje nesigurnosti. Posljedično, mogu odlučiti ostati samci ili stupiti u veze s asertivnim ženama koje pogoršavaju njihovu nesigurnost. Poslovni izgledi za žene postali su prevladavajući aspekt naših društava od dolaska industrijske revolucije i uspona kapitalizma.
Ova perspektiva naglašava oštru podjelu između muškaraca i žena, pri čemu se žene promatraju kao objekti, a ne kao aktivni sudionici komunikacije. Umjesto da potiču emocionalne veze, muškarci često doživljavaju žene u smislu njihove korisnosti ili onoga što mogu dobiti od veze, dodatno produbljujući jaz među spolovima. Analitički pogled je pristup shvaćanju i tumačenju žene, njezinih osobina i postupaka kroz nepristranu procjenu.
Ova perspektiva može biti konstruktivna ako je vođena željom za boljim razumijevanjem, ali također može postati štetna ako se transformira u obrazloženje za odvojenost ili manipulaciju. Perspektive koje Jerotić iznosi prilika su da dobijemo uvid u zamršene psihološke mehanizme koji utječu na dinamiku među spolovima. Ovo shvaćanje ima veliki značaj u otkrivanju i iskorjenjivanju štetnih obrazaca ponašanja, kao i u poticanju razvoja skladnih i ravnopravnih odnosa između muškaraca i žena.