Osjećaj nelagode tijekom obroka ili razgovora česta je pojava kada se suočite s ranicama u ustima, koje su male, ali bolne rane. Iako ne postoji apsolutni lijek za afte, postoje brojni tretmani kod kuće koji mogu ublažiti simptome i ubrzati proces oporavka.

Evo nekoliko tehnika koje treba razmotriti: Za liječenje afti, predlaže se izravno nanošenje soka aloe vere na zahvaćeno područje 3-4 puta dnevno. Nakon primjene preporuča se određeno vrijeme suzdržati se od konzumiranja hrane i pića. Soda bikarbona, osim svojih protuupalnih svojstava, može pružiti brzo olakšanje od infekcija. S druge strane, aloe vera je poznata po svojim umirujućim svojstvima. Napravite pastu miješanjem sode bikarbone s vodom.

Kako biste ublažili nelagodu koju uzrokuju afte, nanesite pastu izravno na zahvaćeno područje. Za daljnje olakšanje i smanjenje upale, savjetuje se nakon kratkog vremena isprati usta toplom vodom. Ovu rutinu treba ponoviti 3-4 puta dnevno. Soda bikarbona ima sposobnost pružiti olakšanje u ovoj konkretnoj situaciji. Još jedan učinkovit lijek uključuje kuhanje šake lišća korijandera u šalici vode, ostavljanje da se ohladi i korištenje dobivene tekućine za ispiranje usta više puta tijekom dana, slijedeći isti obrazac od 3-4 ponavljanja.

Korijandar

Korijander ima blagotvorna svojstva koja uključuju ublažavanje bolova, a služi i kao preventiva protiv oralnog soora i afti. Za vodicu za ispiranje usta koju možete napraviti sami, počnite kuhanjem 2 šalice vode. Kad voda zavrije, dodajte 3 žlice listova kadulje. Nakon što se smjesa ohladi, može se koristiti kao tekućina za ispiranje usta tijekom dana.

Med

Za učinkovito rješavanje afti, preporučljivo je izravno nanijeti med na zahvaćeno područje više puta tijekom dana. Med ima jaka antiseptička svojstva, iako može izazvati nelagodu nakon prve uporabe.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.