Odvojite vrijeme da istražite postoje li potencijalni alergeni prisutni u vašem kućanstvu i dajte prednost provjeri sljedećih stavki. Unatoč nedavnim neuobičajeno toplim temperaturama u studenom, mnogi su pojedinci već počeli koristiti sustave grijanja svojih domova kako bi održali ugodno životno okruženje. No, osim topline i udobnosti, korištenje grijanja može potencijalno izložiti i određene zdravstvene probleme.
Ako osjetite simptome kao što su kašalj, kihanje ili otežano disanje popraćeno “šištavim” zvukom kada je grijanje uključeno, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć.
Tijekom jesenske sezone alergije su češće izražene kod pojedinaca, prvenstveno zbog prisutnosti peludi i plijesni koji se nalaze u trulom lišću. Međutim, ako kašljete, osjećate “šištanje” i kišete, stručnjaci sugeriraju da bi se to moglo pripisati kruženju plijesni u vašem kućanstvu.
Iako toga možda nismo svjesni, brojni stanovi i kuće posjeduju optimalne uvjete za razvoj plijesni, a tri ključna čimbenika su kisik, vlaga i izvor hrane.
Prema Džefriju C. Maju, direktoru “J. Mai Home Inspections” i autoru knjige “My House Is Killing Me: The Home Guide for Families with Allergy and Asthma”, mnogi pojedinci ostaju nesvjesni svojih problema sve dok ne dožive bolest.
Osim prethodno navedenih točaka, prisutnost plijesni u nečijem kućanstvu može dovesti do raznih zdravstvenih problema kao što su začepljenost nosa, suzenje očiju, iritacija kože, grebanje u grlu, glavobolje i brojni drugi simptomi.
Prema stručnjacima iz CDC-a, osobe koje pate od alergija na plijesan ili astme mogu doživjeti pojačane reakcije. Te reakcije mogu biti posebno teške, manifestiraju se groznicom i otežanim disanjem, kako dodatno pojašnjavaju stručnjaci.
Prema Mayu, plijesan se može razviti unutar cijevi sustava grijanja, iako se češće nalazi unutar spirale i obloge od stakloplastike sustava ventilacije i klimatizacije. Razlog za to je što su ta područja sklona nakupljanju prašine i osjetljiva su na vlagu.
U slučaju da simptomi potraju unatoč čišćenju sustava ventilacije i klimatizacije, neophodno je temeljito pregledati cijelo kućanstvo. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) savjetuje poduzimanje mjera za regulaciju razine vlažnosti, rješavanje problema s prozorima i cijevima koji cure, osiguravanje pravilnog čišćenja i sušenja nakon poplave i učinkovito provjetravanje područja sklona visokoj vlažnosti, poput kupaonica i kuhinja .
Nadalje, plijesan se može naći u kućanstvu na potpuno nepredviđene načine.
Prema stručnjacima iz CDC-a, plijesan ima sposobnost infiltracije u vaš životni prostor putem otvorenih vrata, prozora, ventilacijskih otvora, kao i sustava grijanja i klimatizacije. Osim toga, plijesan se može uhvatiti za odjeću, obuću, pa čak i kućne ljubimce, dopuštajući da se nenamjerno prenese u zatvorene prostore s vanjskog zraka.
Prema zdravstvenim stručnjacima, plijesan obično raste na različitim površinama kao što su tapete, izolacijski materijali, tepisi, tkanine i presvlake.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.