Štitna žlijezda ima veliku ulogu u organizmu. Oan se nalazi u vratu i ima olik leptira. Njena odgovonost je za regulaciju, uključjući nivo energije, metabolizam i hormonalnu ravnotežu.

Svrha ovog članka je predstaviti namirnice koje treba izbjegavati, kao i zdravije alternative koje mogu poboljšati rad štitnjače. Pržena i prerađena hrana predstavlja veliku zabrinutost jer je obilježena povišenim razinama natrija i nezdravih masnoća, a oboje nepovoljno utječe na organizam, posebice na štitnjaču. Konzumacija ove vrste hrane može rezultirati upalom i poremetiti normalan rad žlijezde.

Dio prehrane koji bi trebalo izbaciti je gluten, osobito kod osoba s intolerancijom. Studije su ukazale na vezu između bolesti štitnjače i celijakije, stoga je neophodno pratiti odgovor tijela na gluten. Koji su elementi prehrane korisni za štitnjaču? Za poboljšanje rada štitnjače nužno je unositi namirnice koje obiluju vitaminima i mineralima.

Preporučljivo je pojačati konzumaciju namirnica koje obiluju vitaminima B skupine, željezom i vitaminom A. Odličan izbor čine svježe, organske namirnice koje su bogate antioksidansima, poput borovnica, trešanja, cikle i rajčice. Naime, morske alge zaslužuju posebnu pozornost zbog visokog sadržaja joda koji je neophodan za pravilan rad štitnjače. Nadalje, prehrana bi se prvenstveno trebala sastojati od orašastih plodova, mahunarki, voća i povrća.

  • Iako visokokvalitetni dodaci prehrani, poput vitamina i minerala, mogu pružiti dodatnu potporu, ključan je oprez. Nisu svi dodaci prehrani korisni za zdravlje štitnjače, a neki mogu negativno utjecati na lijekove koje trenutno koristite. Uz uključivanje hrane koja je bogata L-tirozinom, preporučuje se uključivanje joda, vitamina B, cinka i selena u vaš režim prehrane.

Prednosti omega-3 masnih kiselina za zdravlje Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u ribljim vrstama kao što su losos i tuna, nude značajne dobrobiti za štitnjaču. Bitno je odabrati ribu iz divljeg ulova, jer ona predstavlja najsuperiorniji izvor omega-3 masnih kiselina. Osim toga, laneno sjeme služi kao izvrsna alternativa; može se samljeti i ugraditi u jogurt, salate ili razna kuhana jela.

Ne može se precijeniti važnost bavljenja tjelesnom aktivnošću za opću dobrobit, posebno u pogledu funkcije štitnjače. Započinjanje režima s umjerenim vježbama, poput hodanja ili aerobika, učinkovit je pristup progresivnom povećanju izdržljivosti. Preporučljivo je suzdržati se od intenzivnog treninga ako imate problema sa štitnjačom, jer pretjerani napor može dodatno opteretiti tijelo.

Ukratko, održavanje zdrave štitnjače u osnovi ovisi o određivanju prioriteta u prehrani izbjegavanjem štetne hrane uz istovremeno uključivanje hranjivih alternativa, u kombinaciji s dosljednom tjelesnom aktivnošću. Uz odgovarajuću pozornost i njegu, može se osigurati optimalna funkcija štitnjače.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.