Da li volite ajvar? Na ovim prostorima, jako puno se koristi, i to pogotovo u zimskom periodu. Danas vam donosimo i jedan recept koji nam dolazi iz Srbije, a poznato je da oni rade možda i najbolji ajvar u cijeloj regiji. Evo i cijeloga recepta….
Sastojci: 5 kg crvene paprike, 2 kg patlidžana, 1 glavica češnjaka, 0,75 l ulja, 4 ljute papričice, sol i biber. PRIPREMA: Započnite temeljitim pranjem cijelih paprika, uvjerite se da su potpuno suhe, jer je ovaj korak neophodan. Zatim ih stavite u pećnicu zagrijanu na 220°C okrećući ih sa svih strana. Korištenje značajke kruženja vrućeg zraka u vašoj pećnici, ako je dostupna, ubrzat će proces i olakšati kasnije guljenje paprika. Paprike su gotove kada se počnu stvarati tamne mrlje i koža se počne ljuštiti.
- Nakon pečenja, savjetuje se da paprike stavite u plastičnu vrećicu i ostavite da se kuhaju na pari 15-20 minuta kako biste lakše gulili. Nakon što ste ogulili paprike, ostavite ih sa strane da se ocijede i izvadite sjemenke. Patlidžane cijele pecite u pećnici i ostavite da se malo ohlade prije nego im skinete koru. Pomiješajte ocijeđene paprike s patlidžanima, češnjakom i feferonima. U odgovarajućoj posudi pomiješajte dvije trećine ulja s izmiješanim sastojcima, pa začinite solju i paprom po ukusu. Kuhajte otprilike dva sata na laganoj vatri uz stalno miješanje. Na sredini vremena kuhanja dodajte preostalo ulje i po potrebi prilagodite začine.
Ajvar će biti gotov kada se smjesa zgusne i dok miješate stvara jasan trag koji pokazuje da se tekućina smanjila. Prije punjenja boce dobro očistite, osušite i sterilizirajte u pećnici zagrijanoj na 100°C 30 minuta. Kako biste počeli puniti staklenke, upotrijebite nož, vilicu ili nešto slično kako biste izbjegli lomljenje dok pažljivo ulijevate vruću smjesu, pazeći da uklonite sve zračne džepove. Staklenke vratite u pećnicu na još 20 minuta da se gornji sloj zapeče, a pritom pazite da ajvar u staklenkama ostane nekuhan. Nakon tog vremena izvadite staklenke i zagrijte ulje u loncu.
Postupno ulijevajte ulje u staklenke, pazeći da potpuno prekrije površinu kako zrak ne bi došao u kontakt sa smjesom. Staklenke pričvrstite metalnim poklopcima i stavite u pećnicu zagrijanu na 150°C, ali isključenu. Ostavite ih da se ohlade preko noći. Ako umjesto toga odlučite koristiti celofan, najbolje je izostaviti ovaj posljednji korak. Često pogledam upute za recept za guljenje paprike, jer smatram da je to najzamorniji i najfrustrirajući posao (da ne spominjem dva sata provedena sa lopaticom miješajući smjesu koja prska na sve strane čim prestane).
Također je bitno napomenuti da se glavna ljutina feferona nalazi u sjemenkama i vrhu, što znači da će vaš izbor da zadržite ili uklonite sjemenke utjecati na razinu topline vašeg ajvara. Zanimljivo, moj partner, koji obično izbjegava ljuta jela, smatra da su četiri cijele feferone sasvim podnošljive. Kad se ajvar zagrijava i kuha, postaje svjetliji, ali njegov intenzitet opada kako se hladi i stari. Stoga, ako tijekom kuhanja mislite da je previše ljuto, budite uvjereni da će postati blaže kada se ohladi.