Svi smo mi podožni starenju, te je genetika veliki faktor u tome da li ćemo ostaiti prije ili kasnije i kako žemo zapravo izgledati kada počnemo ulaziti u godine. 

Proces starenja prirodni je fenomen koji izaziva promjene u tijelu; unatoč tome, na nju se često gleda nepovoljno zbog društvenih standarda ljepote. Unatoč takvoj percepciji, starenje ne bi trebalo izazivati ​​strah. Umjesto toga, može se prihvatiti kao sastavni aspekt života, što nam omogućuje da razmotrimo korisne elemente koje predstavlja.

Značajne transformacije koje se događaju s odmakom dobi obuhvaćaju:

1. Transformacija u obliku tijela: Tijekom godina, pojedinci doživljavaju brojne faze promjena u svojoj tjelesnoj građi, koje mogu biti rezultat čimbenika kao što su trudnoća, hormonske fluktuacije ili prirodni pad mišićne mase. Ove transformacije zahtijevaju preispitivanje stila odijevanja i utječu na osobne percepcije o vlastitom tijelu.

2. Promjene u gustoći kose i debljini obrva: Uobičajeno je doživjeti gubitak kose i stanjivanje obrva. Na ove promjene značajno utječu hormonske promjene, posebice smanjenje razine estrogena i porast razine testosterona.

3. Pojava staračkih pjega i varijacija tona kože: Učinci sunčevog zračenja u kombinaciji s prirodnim procesom starenja mogu dovesti do razvoja pjega i promjene boje na koži. Iako postoje različiti tretmani za rješavanje ovih promjena, važno je prepoznati da je to prirodna pojava koja ne ugrožava zdravlje kože.

4. Bore: Iako su bore neizbježan aspekt procesa starenja, njihovim se nastankom može upravljati učinkovitom rutinom njege kože i odgovarajućom zaštitom od sunca.

5. Opuštenost grudi može biti posljedica smanjene elastičnosti kože i promjena u tkivu dojke. Za održavanje zdravlja dojki neophodno je redovito se podvrgavati pregledima i mamografiji.

6. Stanjene usne: Prirodni rezultat procesa starenja, stanjivanje usana nastaje zbog smanjenja proizvodnje kolagena.

7. Opuštena koža ispod ruku: Smanjenje tonusa mišića i elastičnosti kože može dovesti do toga da koža na rukama postane opuštena, što je normalna pojava.

Neophodno je prepoznati da je starenje prirodan aspekt života i svaki pokazatelj starenja je sasvim normalan. Prihvaćanje samoprihvaćanja i briga za vaše fizičko blagostanje mogu pomoći u ovom procesu, u konačnici povećavajući vašu udobnost unutar vlastitog tijela.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.