– Kada vas poslodavac pozove na razgovor za posao, u većini situacija ta osoba ima jako veliku tremu. Između velikoga broja kandidata, vi morate napraviti da budete jedan od onih koji će da dobiju taj posao. Mi danas govorimo o trikovima koje koriste poslodavci na intervju za posao….
U današnjem okruženju jednostavno ispitivanje životopisa kandidata i sudjelovanje u standardnom intervjuu ne uspijeva u potrazi za savršenim zaposlenikom. Kao rezultat toga, poslodavci moraju primijeniti niz strategija, od kojih su neke toliko jednostavne da kandidati mogu u potpunosti propustiti psihološke procjene, nesvjesno trpeći procjenu bez svoje svijesti. Jeste li znali da tijekom intervjua poziv na kavu ili čaj može uvelike utjecati na šanse kandidata? Ponuda šalice kave napravljena je s posebnom namjerom.
Poslodavci su u posljednje vrijeme otvoreniji prema ocjeni „šalica kave“. Na početku intervjua poslodavac vodi kandidata u kuhinju i daje mu šalicu kave. Poslodavac nakon razgovora pomno prati kako kandidat postupa sa šalicom – raspituje se gdje će je staviti, ostavlja li je na stolu ili je samoinicijativno opere u kuhinji. Trent Innes, voditelj razvoja računovodstvenog softvera u Xero Australia i tvorac ove tehnike, tvrdi da takva promatranja daju dublji uvid u karakter i ponašanje osobe od uobičajenih odgovora na intervjuu.
Nadalje, ova metoda može pokazati koliko se brzo kandidat može prilagoditi timu. U ovoj situaciji, najbolje je da nakon razgovora odete u kuhinju i sami očistite šalicu. 2. Vaš poslodavac vas namjerno tjera da čekate. Test “šalice kave” zapravo funkcionira kao benigna varka. Međutim, kada je intervju zakazan za 9 ujutro, a kandidat dođe prije vremena, situacija može biti znatno teža. Poslodavac bi još uvijek mogao biti zauzet, zbog čega će tražitelj posla čekati 10 minuta, zatim još 10 minuta, nakon čega slijedi dodatnih 15 minuta.
Ova strategija može otkriti kandidatovu emocionalnu snagu u stresnim situacijama i njihovu ukupnu želju da dobiju posao. 3. Odjednom, ispitivač počinje vikati. Vikanje, vikanje i korištenje uvredljivog jezika djeluju kao tehnike za repliciranje situacija visokog pritiska i procjenu kandidatovih vještina upravljanja stresom. Stručnjaci savjetuju da ostanete prisebni i na ova pitanja odgovorite što smirenije. 4. Neočekivani zahtjev dolazi od strane ispitivača, koji traži da skočite kroz prozor.
Tražitelj posla može se suočiti s neželjenim iznenađenjem skrivenim iza tako osebujnog zahtjeva, poput potrebe da skoči s prozora. U ovom slučaju, poslodavac nastoji procijeniti kandidatovu sposobnost razmišljanja “izvan okvira”. Jedan od načina da se snađete u ovoj situaciji je da se smjestite na prozorsku dasku, a zatim se spustite na pod sobe za intervjue, budući da nema određenog mjesta za slijetanje. Alternativno, svog poslodavca možete uhvatiti nespremnog postavljanjem protupitanja koje stvara scenarij u kojem svi pobjeđuju: “Koje će prednosti tvrtka dobiti mojim skokom?
5. Poslodavac se bez prethodne najave počinje neuobičajeno ponašati. Druga strategija uključuje netipično ponašanje ispitivača, gdje se oni mogu odlučiti zanemariti kandidata tako što će se koncentrirati na zaslon svog računala ili izaći na telefonski poziv tijekom intervjua. Ova metoda ilustrira kako bi kandidat mogao preusmjeriti pozornost ispitivača ili taktike koje će primijeniti da se nosi sa scenarijem. Jedna posebno učinkovita strategija je zatražiti od ispitivača da odgodi intervju za kasniji datum. 6. Kandidat se predstavlja cijelom timu. Nakon intervjua, postoji mogućnost da se kandidat druži s budućim kolegama, bilo na radnom mjestu ili izvan radnog vremena.
Ovaj čin nadilazi jednostavnu uljudnost; djeluje kao sredstvo za poslodavca da procijeni mišljenja svojih zaposlenika o kandidatima. Šef ispušta olovku na pod. Učinkovita strategija za poslodavce da prepoznaju i reaktivne i istinski motivirane kandidate uključuje ispuštanje olovke i promatranje reakcije kandidata. Vjerojatnije je da će oni koji instinktivno zgrabe olovku biti uzeti u obzir za tu ulogu, dok je manje vjerojatno da će kandidati koji čekaju da je ispitivač uzme u obzir dobiti poziciju. Jeste li se susreli s takvim ocjenama na intervjuu? Potičemo vas da podijelite svoje mišljenje u komentarima!